Blížící se Vánoce a touha dopřát svým nejbližším to nejlepší vede často k úvahám nad půjčkou. Obzvlášť v případě, pokud se octnete v situaci, kdy nedisponujete dostatečnou finanční rezervou. Rychlost vyřízení půjčky má mnohdy vyšší prioritu než řádně zkontrolovaná smlouva, čehož s radostí využívá řada nekalých poskytovatelů.
Na co si dát tedy při výběru půjčky pozor? Čtěte dál a dozvíte se pět nejčastějších nástrah, které vás v konečném výsledku mohou přijít pěkně draho…
Oblíbené triky podvodných a nekalých půjček. Na co si dát pozor?
RYCHLÉ PŮJČKY BEZ DOLOŽENÍ DOKLADŮ
Každý určitě aspoň jednou viděl reklamu na půjčku, kde nemusíte dokládat žádné finanční příjmy ze zaměstnání, nevyžadují minimální příjem ani nekontrolují registry dlužníků. Takové půjčky vám garantují vyřízení během pár minut a možnost půjčit opravdu každému (i klientům, kterým by banky nebo nebankovní poskytovatelé půjčku standardně zamítli). Na první pohled velmi lákavá nabídka, která ušetří mnoho času po vás, ale velmi často chce neadekvátní ručení vlastní nemovitostí, čímž vzniká velký nepoměr mezi půjčkou a hodnotou ručení.
POPLATKY NAD RÁMEC SMLOUVY
Další častou taktikou bývají požadavky na úhradu poplatků ještě před skutečným poskytnutím finančních prostředků. Pokud si banka nebo nebankovní poskytovatelé účtují poplatky za poskytnutí půjčky nebo administraci spojenou s vyřízením půjčky, měli byste být o tom v prvé řadě informováni a následně by se měl tento poplatek stát součástí půjčky.
POZOR NA PŘEDČASNÉ SPLACENÍ A OPOŽDĚNÉ SPLÁTKY
Dnes se setkáváme čím dál tím častěji s tendencí klientů refinancovat své půjčky. Tato metoda je poměrně oblíbená a přináší pro klienty řadu výhod. Někdy se ale takový pokus může klientovi velmi prodražit – a sice přehnaně vysokou sankcí za předčasné splacení. Taková sankce je v řadě případů ve výši desítek nebo stovek tisíc a slouží k tomu, aby byl odchod klienta co možná nejsložitější.
Stejně draho vás ale může přijít i přemrštěná sankce za pozdní splácení. Díky čemuž se velmi rychle může stát, že samotná sankce překročí půjčovanou částku. Tam, kde někteří poskytovatelé chtějí desítky korun, vyžadují jiní rovnou stovky nebo tisíce.
ROZHODČÍ DOLOŽKA
Některé společnosti mají ve své smlouvě rozhodčí doložku (slouží jako náhrada pomalých soudních řízení). V případě, že dojde mezi poskytovatelem půjčky a klientem ke sporu, rozhodne jej určený advokát, který si určuje poskytovatel půjčky (věřitel). A zde nastává ona otázka důvěryhodnosti. Byť se nejedná o pravidelný případ, může se stát, že bude zvolený advokát sympatizovat s tím, kdo jej platí a kdo mu zadává práci (věřitel). Rozhodčí doložka se tak může, ale nemusí, stát skrytou nástrahou, na kterou je potřeba dbát zvýšené pozornosti.
LÁKAVÁ PŮJČKA S NÍZKÝM ÚROKEM
Někdy se stane, že nás při výběru půjčky tlačí čas (obzvlášť, když se jedná o období blížících se Vánoc) a tak se nachytáme na lákavě vyhlížející půjčku s nízkým úrokem. Úrok ale neukazuje všechny náklady spojené s půjčkou! Při výběru vhodné půjčky byste proto měli v první řadě hledat RPSN (roční procentní sazba nákladů), kde jsou zaznamenány kompletní náklady (poplatky za správu úvěru, poplatky za vedení účtu, poplatky za převody peněžních prostředků, pojištění schopnosti splácet atd.)
POZOR NA PODBÍZÍVE ZPRÁVY BANK
S blížícím se termínem Vánoc přicházejí i na první pohled atraktivní SMS bank, které nabízejí navýšení kontokorentu s tím, abyste mohli udělat maximální radost svým blízkým. Takové navýšení s sebou přináší ale řadu nelichotivých dopadů, mezi které patří například negativní hodnocení v rámci posouzení bonity při žádosti o hypotéku nebo zbytečná spotřeba.